DOKONALÚ ČISTOTU DOSIAHNEME LEN S VODOU

Rozhovor s odborníkom

Skutočne dôkladné očistenie intímnych partií je možné iba s vodou – to je názor odborníka, Prof. Dr. med. Alexandra Herolda. To, prečo to tak je, ktoré nebezpečenstvá hrozia pri nesprávnom čistení a prečo väčšina ľudí v strednej Európe pri čistení používa papier, Prof. Dr. med. Herold prezradí v nasledujúcom rozhovore.

Kto je Prof. Dr. med. Alexander Herold

Prof. Dr. med. Alexander Herold

Prof. Dr. med. Alexander Herold je odborníkom na koloproktológiu v medzinárodne preslávenom centre na poruchy konečníka a hrubého čreva (End- und Dickdarmzentrum, EDZ) v meste Mannheim.

Tento odborník je zástancom čistenia intímnych partií vodou a rozhodne odrádza od bežne zaužívaného toaletného papiera a vlhkých obrúskov.

„Moje odporúčanie je stále rovnaké: Ak je to aspoň trochu možné, mali by ste pri očistení použiť vodu.“

Rozhovor s Prof. Dr. med. Alexandrom Heroldom

Pri všeobecnej osobnej hygiene je voda úplne bežná. Prečo to v prípade hygieny análnej oblasti nie je rovnakou samozrejmosťou?

Ako v prípade osobnej hygieny je voda dôležitá aj pri hygiene análnej oblasti. V minulosti sa aj pri všeobecnej osobnej hygiene vodou šetrilo. Dnes, keď sa sprchujeme každý deň, si to už takmer ani nedokážeme predstaviť – v prípade hygieny análnej oblasti sme ale pozadu.

Akú formu čistenia po toalete odporúčate vy?

Moja odpoveď je jasná: Čistá voda – teplá alebo studená – je vždy tou najdôkladnejšou a najšetrnejšou metódou. Toaletný papier sa bieli, parfumuje alebo farbí, z čoho môžu vzniknúť alergie, a práve preto by sme sa od neho mali odvrátiť. A ani vlhčené obrúsky by som vám neodporúčal. Na konzervačné látky, vďaka ktorým papier tak dlho vydrží a na látky zachovávajúce vlhkosť môže tiež vzniknúť alergická reakcia.

Aké nebezpečenstvá môžu vzniknúť nesprávnou hygienou?

Nesprávna hygiena análnej oblasti môže spôsobiť alergie, podráždenie pokožky a ekzémy a spolu s tým aj neznesiteľné svrbenie. To isté platí aj pre nedostatočné alebo nesprávne očistenie po toalete. Predovšetkým v prípade mäkkej stolice môžu v záhyboch zostať zbytky, ktoré papierom nedokážete dostatočne odstrániť. To zvyšuje riziko výskytu spomínaných problémov.

Aké nevýhody má čistenie vodou?

Vôbec žiadne. Po očistení vodou je análna oblasť skutočne čistá, a toto čistenie je okrem toho aj šetrné. Voda je okrem iného ten najhygienickejší čistiaci prostriedok.

Prečo podľa Vás ešte stále v strednej Európe prevláda čistenie papierom?

Povedal by som, že to súvisí s historickým vývinom toalety. Predtým sa toalety nesplachovali – v toalete teda nebola voda. Preto ani očistenie análnej oblasti vodou nebolo možné. Na čistenie bol skrátka novinový papier. Tak sa čistenie papierom vžilo a využíva sa dodnes, aj keď to nie je ten najdôkladnejší a už vôbec nie najhygienickejší spôsob.

Akú formu hygieny odporúčate v prípade, že sme na cestách?

Stále tú istú. Aj na cestách je čistenie vodou tou najlepšou metódou. Ak to nie je možné, odporúčam strednú cestu: Vreckovku namočiť pod vodovodným kohútikom, takto análnu oblasť očistiť a následne osušiť suchou vreckovkou.

Už ste niekedy vyskúšali sprchovacie WC? Čo si o tom myslíte?

Vyskúšal som už niekoľko sprchovacích WC a skutočne ma presvedčilo – sprchovacie WC môžem v každom prípade odporučiť.

CHCETE TENTO POCIT SVIEŽOSTI ZAŽIŤ NA VLASTNEJ KOŽI?

Jenny sedí na sprchovacom WC Geberit AquaClean Mera

Ak už ste zažili tento pocit sviežosti a čistoty, ktorý ponúka sprchovacie WC Geberit AquaClean, už sa ho určite nechcete vzdať.

Vyskúšajte sprchovacie WC Geberit AquaClean ešte dnes!

Nájdite najbližšiu testovaciu zónu
Stiahnuť brožúru Geberit AuqaClean  (12 MB)